nickol.dir.bg

  [BG]   EN  
nickol.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(147)
Начало
Фото Галерия
Счетоводство
Календар
Вижте още...
Услуги
За контакти

БЛОГ АРХИВ
«« май 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    



Счетоводство 13:36
« Обратно
Форма на счетоводството. Първични и вторични документи. Принципи на счетоводството. Учредяване на дружество.
Форма на счетоводството. Първични и вторични документи. Принципи на счетоводството. Учредяване на дружество.

Предприятията осъществяват счетоводното записване на стопанските операции в хронологичен ред, съответстващ на извършването им.
Първичните счетоводни документи в предприятията се съставят на български език с арабски цифри и в левове. Те могат да се съставят и на съответния чужд език в чуждестранна валута в случаите на сделки, уговорени в чуждестранна валута с чуждестранни контрагенти. Счетоводните документи, които постъпват в предприятието на чужд език, се придружават с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции.
Счетоводният документ е хартиен или технически носител на счетоводна информация, класифициран като първичен, вторичен и регистър:
1. първичният документ е носител на информация за регистрирана за първи път стопанска операция;
2. вторичният документ е носител на преобразувана (обобщена или диференцирана) информация, получена от първичните счетоводни документи;
3. регистърът е носител на хронологично систематизирана информация за стопански операции от първични и/или вторични счетоводни документи.
Първичният счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование, адрес и номер за идентификация /Булстат/ по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4. предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
5. име, фамилия и подпис на съставителя.
Първичният счетоводен документ, който засяга само дейността на предприятието, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
4. име, фамилия и подпис на съставителя.
Адресът на издателя и получтеля е:
1. постоянният адрес - за физическите лица;
2. адресът на управление - за юридическите лица;
3. адресът за кореспонденция по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - за лицата, които нямат адрес на управление.
При изграждането и поддържането на счетоводната система предприятията осигуряват:
1. всеобхватно хронологично регистриране на счетоводните операции;
2. систематични счетоводни регистри за обобщаване на счетоводната информация, които се откриват в началото на отчетния период и се приключват в неговия край;
3. синтетични и аналитични счетоводни регистри, както и равенство и връзка между тях;
4. междинно и годишно приключване на счетоводните регистри, съставяне на оборотна ведомост;
5. изменения в извършените счетоводни записвания чрез съставяне на коригиращи счетоводни статии;
6. прилагане на индивидуален сметкоплан.
Поправки и добавки в първичните счетоводни документи не се разрешават. Погрешно съставени първични счетоводни документи се анулират и се съставят нови.
Вторичните счетоводни документи се съставят в предприятието, като констатират и обобщават първичните документи за целите на счетоводството. Те са приходни и разходни касови ордери, мемориални ордери, командировъчни заповеди, пътни листове и т.н. За тях има одобрени образци, в които фигурират описания на всички необходими реквизити.
СЪХРАНЯВАНЕ НА СЧЕТОВОДНАТА ИНФОРМАЦИЯ
Счетоводната информация се съхранява в предприятието в следните срокове:
1. ведомости за заплати - 50 г.;
2. счетоводни регистри и финансови отчети - 10 г.;
3. документи за данъчен контрол - до 5 г. след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, което удостоверяват тези документи;
4. документи за финансов одит - до извършване на следващ вътрешен одит и одит на Сметната палата;
5. всички останали носители - 3 г.
Счетоводната информация може да се съхранява на хартиен или на технически носител и в архиви, организирани от предприятието с такъв предмет на дейност, при спазване на изискванията за сроковете. След записване (пренасяне) на счетоводната информация от хартиен върху магнитен, оптичен или друг технически носител, осигуряващ надеждното й възпроизвеждане, хартиеният носител може да се унищожи. Пренесената на технически носител счетоводна информация трябва да може да бъде възпроизведена в обем и съдържание, идентични с информацията, съдържаща се на хартиения носител. Когато предприятие се прекратява чрез преобразуване, носителите (хартиени и/или технически) на счетоводна информация се предават на приемащото и/или новоучреденото предприятие/предприятия.

Принципи на счетоводството:
Счетоводството се осъществява и финансовите отчети се съставят в съответствие с изискванията на този закон при съобразяването със следните основни счетоводни принципи:
1. текущо начисляване - приходите и разходите, произтичащи от сделки и събития, се начисляват към момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят;
2. действащо предприятие - приема се, че предприятието е действащо и ще остане такова в предвидимо бъдеще; предприятието няма нито намерение, нито необходимост да ликвидира или значително да намали обема на своята дейност - в противен случай при изготвянето на финансовите отчети следва да се приложи ликвидационна или друга подобна счетоводна база;
3 предпазливост - оценяване и отчитане на предполагаемите рискове и очакваните евентуални загуби при счетоводното третиране на стопанските операции с цел получаване на действителен финансов резултат;
4. съпоставимост между приходите и разходите - разходите, извършени във връзка с определена сделка или дейност, да се отразяват във финансовия резултат за периода, през който предприятието черпи изгода от тях, а приходите да се отразяват за периода, през който са отчетени разходите за тяхното получаване;
5. предимство на съдържанието пред формата - сделките и събитията се отразяват счетоводно съобразно тяхното икономическо съдържание, същност и финансова реалност, а не формално според правната им форма;
6. запазване при възможност на счетоводната политика от предходния отчетен период - постигане съпоставимост на счетоводните данни и показатели през различните отчетни периоди;
7.независимост на отделните отчетни периоди и стойностна връзка между начален и краен баланс - всеки отчетен период се третира счетоводно сам за себе си независимо от обективната му връзка с предходния и със следващия отчетен период, като данните на финансовия отчет в началото на текущия отчетен период трябва да съвпадат с данните в края на предходния отчетен период.
Предприятията осъществяват счетоводството на основата на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставянето на документите съгласно действащото законодателство.
Учредяване на дружеството:
След учредяване на дружеството в счетоводството трябва да постъпи копие на съдебното решение, за да се вземат необходимите счетоводни записвания и да се декларира решението в Агенцията по вписванията в 7 дневен срок.
В съдебното решение има информация за датата на регистрация, броя на съдружниците или акционерите, размера на капитала и видът му.
Основният капитал се формира при създаване на предприятието. Размерът му се определя от собствениците на предприятието и се вписва в съдебните и данъчните регистри. Отчитането на основният капитал става, чрез пасивните сметки от група 10- обикновено сметка 101 – Основен капитал:
Дебитира се : при намаление на капитала
Кредитира се: при увеличение на капитала
Основният капитал се води по собственици и по номинална стойност на акциите и дяловете.
Основния капитал може да бъде набран чрез парични или апортни вноски. Апортните вноски са активи, които се ползват в дейността на дружеството. В пасива на баланса собственият капитал се води в пълен размер, независимо дали е внесен изцяло. За внасянето на апортната вноска се издава портокол, а не данъчна фактура. Апортираният актив се заприходява по цена на придобиване.
За парична вноска се вземат следните операции:
Д-т с/ка от гр. 50 Парични средства
К-т с/ка 101 Основен капитал

За апортните вноски се вземат следните операции:
Д-т с/ка от гр. 20 – Дълготрайни материални активи
Д-т с/ка от гр. 21 – Дълготрайни нематериални активи
К- т с/ка 101 Основен капитал
Когато сумата не е внесена или не е внесена изцяло се използва междинна сметка 426 – Вземания по записани дялови вноски, в която се отчитат собствениците, както и размерът на дяловете им
При учредяване на дружеството:
Д-т 426 Вземания по записани дялови вноски
К-т 101 Основен капитал
И при внасяне на паричната вноска:
Д-т с/ка от гр. 50 – Парични средства
К-т с/ка 426 – Вземания по записани дялови вноски
Този капитал остава постоянен през цялото съществуване на фирмата, освен в случаите, когато собствениците вземат решение за неговото изменение, което задължително се вписва в съда.
Увеличението на основния капитал може да стане при учредяването на фирмата, или за сметка на печалбата, резервите, заеми или дивиденти.
За отразяване на увеличението на капитала за сметка на неразпределената печалба се вземат следните операции:
Д – т с/ка 122 Неразпределена печалба от минали години
К-т с/ка 101 Основен капитал.
Когато е за сметка на резервите се вземат съответно записите:
Д-т с/ка от гр.11 Резерви
К-т с/ка 101 Основен капитал.
При наличие на дължими дивиденти и взето решение на учредителите за увеличение на капитала, посредством тях:
Д-т с/ка 425 – Задължения за съучастия
К-т с/ка 101 Основен капитал.
Възможно е и съществуващи задължения по заеми или към доставчици да бъдат трансформирани в основен капитал, за тяхна сметка.
Намалението на основния капитал може да стане при връщане на акции и дялови вноски на собствениците, амортизации, покриване на загуби.
В случаите на връщане на акции или дялове на собствениците в парични средства:
Д-т с/ка 101 Основен капитал
К-т с/ка от гр. 50 – Парични средства.
Когато е за сметка на записаните дялови вноски:
Д-т с/ка 101 Основен капитал
К-т с/ка 426 Вземания по записани дялови вноски
Ако е с цел покриване на загуби:
Д-т с/ка 101 Основен капитал
К-т с/ка 121 Непокрита загуба от минали години.
14 Септември 08, 13:36    Коментари (2)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.096